Go to English version

Fokker Dr.I (31%)

Tento opravdu velký model je postavil v 31% velikosti Ron Dodd  z Chilliwacku.
"Model jsem navrhnul sám, protože jsem jej chtěl mít co možná nejlehčí, abych s ním byl schopen co nejmaketovějšího letu.", říká Ron

"U modelu této velikosti, pokud je návrh správně proveden a využívá potahu coby pevnostního prvku, není třeba těžších materiálů, než jsem použil já. Balsové lišty 5x5 mm pro příhradovou konstrukci a balsu 1,5 mm na tuhý potah."

Dimensions
Rozpětí 2 200 mm
Délka 1 770 mm
Výška 890 mm
Letová hmotnost 4 800 g

Drive
Motor Astro sport 40 (brushed)
Převod 3,31 : 1
Baterie 20 x 2600 NiMh
Vrtule Zinger 24/10
R.P.M. 3850

Křídlo

Použitý profil má rovnou spodní hranu a tloušťce 12%. Úhel seřízení je 0 stupňů. Nosník křídla je z balzy 3mm na plnou výšku profilu. Žebra jsou rozdělena na přední a zadní část a přilepena k nosníku na tupo. Náběžná lišta je pak opatřena třuhým potahem z balsy 1,5mm. Vše ostatní je otevřená konstrukce využívající pevnosti potahového materiálu.

Ocasní plochy jsou profilované, stejně jako u předlohy.

Trup

Příhradová konstrukce trupu je z balsových lišt 5x5 mm, pouze spodní podélníky jsou smrkové. Pevný potah trupu je z balsy 1,5mm. Model nemá tuhý potah na horní části trupu od kokpitu k ocasu.
Vzpěry kozlíku horního křídla jsou z lípy o rozměru 5 X 10 mm, výplet je z drátu o průměru 1,5 mm.
Motor není vyosen ani stranově, ani dolů.

Podvozek

je sestaven ze struny o průměru 2,5 a 3 mm, průchozí osa kol má průměr 4mm.

Létání

Maketové výkony Předloha
(100%)
Model
(31%)
Letová rychlost

Přistávací rychlost
105 mph

45 mph
32 mph

14 mph

"Jeden z modelářů na mém letišti je policejním důstojníkem a ten nám umožnil k měření rychlosti použít radar."

Model je schopen zalétnout víc než předloha. Dokáže přemet, výkrut, vývrtku a 'Immelmanna', ovšem vše velmi ladně. Rychlost při startu a přistání je tak malá, takže že chování na zemi je excelentní. Žádné převracení se na záda. Ovšem start se odehraje velmi rychle, zhruba v 9 až 10 metrech.

Tento model je starý přes 4 roky a absolvoval stovky letů. Autor nikdy nezaznamenal žádné záludné vlastnosti nebo slabé místo v konstrukci.

Martin Dietl

Zpět na seznam