Steen Skybolt

Laďa Lukl

O stavbě polomakety amerického akrobatického dvouplošníku jsem začal uvažovat ne proto, že bych až tak moc prahl létat nejakou vrcholovou akrobačku, ale spíš proto, že jsem si chtel postavit něco se dvema křídly a aby to nebylo až tak moc náročné na stavbu.
Co se týče těch pár slov v předešlé věte o nenáročné stavbě, tak to už teď vím, že to pravda nebyla. No jo človek míní, pevnost a lehkost konstrukce mění.

Rozhodl jsem se, co se týče velikosti, pro rozpětí křídel 1560 mm, což odpovídá měřítku 1:4,7 oproti skutečnému éru. Nejsem zas až tak dobrý konstruktér, takže jsem bral za základ ke stavbě plánek otištený v RCR 2/2002, monografii v MO 3/1990 a internetové stránky Steen Aero Lab.

Model je prakticky celobalzový včetně motorového krytu, který je vcelku s trupem. Překližku jsem použil jen na první čtyři, středové spojky křídel, upevnení hlavního podvozku, ostruhy a na mezikřídelní vzpěry. Při konstrukci bylo přihlíženo k tomu, aby model nebyl moc dovažován pohonnými baterkami. Ty se teď nacházejí přibližně v těžišti a to z toho důvodu, že je v pozdejší době hodlám nahradit Lipolkami.

Rozměry
Rozpětí 1 560 mm
Délka 1 230 mm
Plocha cca 63 dm2

Pohonná jednotka
Motor AXI 4120/18
Baterie 16 x Sanyo 1700SCR
Vrtule Aeronaut CAM Carbon 14/8
Regulátor Jeti Hacker 90 Acro
Letová hmotnost 3 400 g
Plošné zatížení cca 54 g/dm2

 

Zpět na seznam